Chic You

Czas na zakupy! Znajdź swój ulubiony produkt, sprawdź najnowszą kolekcję i nie przegap najlepszych rabatów!

Kontakt

+48 604-104-399 sklep@chicyou.pl
Powrót do góry

Płaszcze damskie – Niełatwo znaleźć dobry płaszcz

Płaszcze damskie – elegancja na co dzień. Płaszcze coraz częściej stają się codzienną alternatywą dla kurtek. Nieco bardziej eleganckie, lepiej pasują do kreacji biurowych i wyjściowego outfitu. Jednak ich wybór do prostych nie należy – oferta jest bardzo rozbudowana.

Damskie płaszcze są pod względem projektowym zwykle bardziej skomplikowane niż kurtki. Ich uszycie wymaga zwykle użycia kilku materiałów i odmiennych technik układania szwów. Same materiały też najczęściej są już z wyższej półki, a jeśli nie – widać to wyraźnie nawet po dość krótkim czasie noszenia.

Problem polega na tym, że niektórzy producenci starają się za wszelką cenę stworzyć bardzo modną kolekcję, zamiast skupić się na tym, czego naprawdę szukają klientki. I tak zamiast długich i krótkich płaszczy, pojawiają się w ofertach różne nietypowe propozycje o kroju, który na pierwszy rzut oka ciekawie wygląda, ale jest skrajnie niefunkcjonalny. Normą jest też stosowanie zbyt słabych materiałów, a przecież jesienny płaszcz musi wytrzymać i słotę, i słońce.

Płaszcze damskie. Jaki płaszcz sobie wybrać? Krótki poradnik

Wiedząc już, że jakość jest kryterium podstawowym, możesz zaczynać przeglądanie oferty sklepu, hurtowni albo producenta. I co wtedy? Wtedy zwykle okazuje się, że wybór jest duży. Olbrzymi. A decyzję niełatwo podjąć.

  • Płaszcz taliowany. Świetnie leży na szczuplejszych osobach, często też taliowanie jest wykorzystywane, żeby optycznie wydłużyć sylwetkę. Dzięki przewiązaniu płaszcza w talii można ładnie podkreślić linię i jest to chyba najbardziej kobiecy krój. W przypadku płaszczy bez wyraźnego taliowania i tak krój dobrany jest w taki sposób, aby ładnie opinał sylwetkę, jednak płaszcz tego typu lepiej wygląda na wysokich paniach.
  • Damskie płaszcze ocieplane to propozycja na późną jesień, a nawet na zimę. Zwykle wewnętrzna warstwa wykonana jest z materiału przypominającego strukturą polar, co znaczy, że zatrzymuje sporo powietrza, które tworzy niezwykle skuteczną izolację. Żeby lepiej ochronić się przed wiatrem, warto zdecydować się na płaszcz damski ze stójką. Zwykle będzie on jednak trochę gryzł się z najbardziej eleganckimi kreacjami, do których lepiej pasują płaszcze z klasycznym kołnierzem.
  • Płaszcze klasycznie zapinało się na guziki, jednak dziś zasada ta została mocno zliberalizowana i zakup płaszcza na napy też nie jest problemem. W ofertach wielu producentów dostępne są nawet płaszcze na zamek – to najczęściej niezbyt formalna odzież, która świetnie komponuje się z jeansami, ale raczej na oficjalne wyjścia niezbyt pasuje. Rzecz jasna to będzie też zależało od kroju i materiału, niemniej o tych podstawowych ograniczeniach warto jednak pamiętać.
  • Płaszcze dawniej nie miały kieszeni wcale albo miały tylko dwie na połach, i to niezbyt głębokie. Dziś płaszcze z kieszeniami nie są niczym zaskakującym, warto jednak pamiętać, że w przypadku większości krojów nie należy tych kieszeni przesadnie wypychać, ponieważ popsuje to estetykę stroju. Chusteczka albo nieduży telefon to wszystko, co zmieści się tam bez psucia wrażeń estetycznych. Są jednak płaszcze mniej formalne, w których kieszenie są naprawdę pojemne.

Płaszcz może być lepszy od kurtki

Wiele pań decyduje się na zakup kurtek, twierdząc, że są one bardziej uniwersalne niż płaszcze. Dziś jednak dobry wełniany płaszcz świetnie chroni i przed chłodem, i przed wilgocią, wygląda świetnie i w zasadzie funkcjonalnością dorównuje kurtkom, przy czym jest od nich nadal bardziej elegancki. Zresztą jakiś czas temu już granice między kurtkami a płaszczami się zatarły i dziś takie stare przekonania nie mają racji bytu.

Wielu producentów postarało się i opracowało projekty płaszczy, które świetnie leżą na stroju sportowym i codziennym. Te lżejsze estetycznie wersje bardziej przypominają kurtki i świetnie sprawdzają się na nieformalnych spotkaniach, natomiast klasyczne płaszcze nadal stanowią podstawowe okrycie wierzchnie do stylizacji biurowych, oficjalnych czy po prostu wtedy, kiedy chce się wyglądać elegancko.

Daj szanse lepszym producentom

Jako tradycyjnie elegancki ubiór, płaszcze były dawniej wyraźnie droższe od kurtek. Jeśli właśnie dlatego nadal nie masz w szafie płaszcza, to wiedz, że to już dawno nie jest prawdą. Oczywiście – same materiały i inny sposób szycia wpływają na cenę, ale bez rujnowania domowego budżetu możesz sobie pozwolić na zakup świetnie wyglądającego, doskonale uszytego płaszcza, jeśli poszukasz w sklepach i hurtowniach innych. I nie chodzi tylko o polskich producentów, którzy w ostatnich latach naprawdę zawyżają poziom jakości i zaniżają ceny, ale również o importowane płaszcze damskie z Włoch czy Francji, które są uszyte ze świetnych materiałów, a kosztują mniej niż kiepska odzież z Bangladeszu, którą możesz kupić w większości znanych sklepów.